Jezioro umiejscowione jest w jednym z najpiękniejszych miejsc Lubelszczyzny – na Pojezierzu Łęczyńsko–Włodawskim. Wokół zbiornika, w odległości 100–150 m od jego brzegów (w rejonie łąk do ok. 800m) biegnie lokalna droga asfaltowa, domknięta od strony zachodniej odcinkiem trasy Chełm-Włodawa, która wytycza również zachodnią granicę zlewni bezpośredniej jeziora Białego. Od strony południowej, do otaczającej jezioro drogi asfaltowej przylega fragment kompleksu leśnego – Lasy Sobiborskie, na terenie którego w 1983 r. utworzono Sobiborski Park Krajobrazowy stanowiący część Poleskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.
Teren między jeziorem, a okalającą je drogą, został w całości zagospodarowany na potrzeby turystyki i rekreacji. Mieszczą się tu ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe, a także prywatne działki letniskowe. W ich pobliżu, przy północnym brzegu jeziora rozwinęło się centrum handlowo-usługowe z licznymi punktami gastronomicznymi, kioskami spożywczymi, sklepami itp.
Atrakcje nad jeziorem Białym:
-wędkowanie,
-jazda konna,
-rejsy wodne ,
-przejażdżki „bananem”,
-zjeżdżalnia wodna,
-możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego (kajaki, rowerki wodne itp.),
-park linowy,
-wesołe miasteczko,
-salony gier,
-dyskoteki,
-molo w kształcie litery „U”,
-promenada spacerowa.
Jezioro słynie ze swej niezwykłej czystości i przejrzystości, co stwarza doskonałe warunki do kąpieli i nurkowania. Nie przypadkowo rok rocznie stacjonują tu nurkowie! Goście szukający spokoju, oddawać się tu mogą spacerom. Amatorzy fotografii znajdą tu bezmiar obiektów do uwiecznienia. Począwszy od krajobrazów, poprzez zwierzęta, na opalonych turystkach kończąc.

CompCenter.pl